Om Bilproffsen AB – Allt för din bil

Bennys Bilservice är en fullutrustad modern verkstad som är auktoriserad på Mitsubishi sedan 1987 och Hyundai sedan 1990.
Företaget ägs av Robert Kronlid, som efter 20 års anställning tagit över verksamheten
Sedan mars 2012 har vi även förvärvat fastighetsbolaget Snäckskalet, där vi satsar stort på om och tillbyggnad för oss och våra hyresgäster.

Vi erbjuder bland annat följande service

  • Auktoriserad service och garantiarbeten på Mitsubishi och Hyundai
  • Service, reparationer & underhåll på de flesta övriga bilmärken
  • Komplett däckservice
  • Framvagnsinställningar & 4-hjulsinställningar
  • Reservdels & tillbehörsförsäljning
  • Räntefri avbetalning
Robert Kronlid

Robert Kronlid

VD/Ägare, Mekaniker

Tel. 0522-635301
E-post: robert@bilproffsen.com

Jackie Kronlid

Jackie Kronlid

Administration, Lokal/fastighetsvård

Tel. 0522-635306
E-post: jackie@bilproffsen.com

Lennart ”Lelle” Johansson

Lennart ”Lelle” Johansson

Mekaniker

Tel. 0522-635302
E-post: lelle@bilproffsen.com

Anders Lindén

Anders Lindén

Mekaniker

Tel. 0522-635303
E-post: anders@bilproffsen.com

Markus Bohlin

Markus Bohlin

Mekaniker

Tel. 0522-635304
E-post: markus@bilproffsen.com

Niclas Hall

Niclas Hall

Verkstadsansvarig, Mekaniker

Tel. 0522-635305
E-post: niclas@bilproffsen.com